بنزینی برای بدن انسان؛ با نوشیدنی کِتون آشنا شوید – دیجیاتو – لونا موزیک

بطری کوچکی است و در آن مایعی بی رنگ و بی بو وجود دارد
برای تولید این محصول، شرکت HVMN بیش از یک دهه تلاش کرده و با همکاری دانشگاه آکسفورد پژوهش هایی به ارزش ۶۰ میلیون دلار انجام داده است.

وعده های بزرگ

با در نظر گیری این مسئله، باید توجه داشت که شرکت او بالاخره موفق شده تا اولین نوشیدنی خود را تحت نام کتون به بازار عرضه کند. این نوشیدنی که از همین حالا برای پیش خرید در دسترس هست، وعده عملکرد و انرژی بیشتر به ورزشکاران و حس تمرکز بیشتر را داده است.

شخص به جای اینکه غذا نخورد، با داشتن این رژیم غذایی به بدن خود حقه می زند تا باور کند که در حال گرسنگی است و کربوهیدراتی وجود ندارد و باید به سراغ دومین منبع تامین انرژی برود.

با این حال، حتی اگر رژیم کتوژنیک را هم بتوانیم دور بزنیم و به جای خوردن غذاهای چرب، یک راست کتون وارد بدن کنیم، یک قدرت فرابشری به دست خواهیم آورد.

کیِران کلارک، پروفسور بیوشیمی فیزیولوژیکی دانشگاه آکسفورد که فعالیت های علمی اش را تبدیل به نوشیدنی کتون شرکت HVMN کرده می گوید: «هیچ چیز مانند آن وجود ندارد.»

فراتر از کافئین

کلارک می گوید: «این نوشیدنی مثل کافئین یا چیز دیگری نیست، یک تحریک کننده نیست. اگر کاری که در حال انجامش هستید را نبینید، پیش خود می گویید ‘خب، من که خوبم، همه چیز طبیعی به نظر می رسد’، اما یک مرتبه مسیر را نگاه می کنید و می گویید ‘اوه، واو، چقدر بیشتر از حالت عادی رفته ام’»

در جریان بیرون کشیدن چربی از ذخیره ها و به دست آوردن انرژی از آن ها، بدن مولکولی به نام کتون را آزاد می کند. دستور غذایی کتوژنیک نیز که غنی از چربی و کم کربوهیدرات است، راه حل ساده ای برای رسیدن به همین هدف است.

کلارک می گوید: «کتون به نحوی زندگی را ساده تر می کند. به جای حس خستگی بیش از حد و تپش قلب، فقط انرژی دارید، انرژی ای که در حالت عادی ندارید.»

برایانا استابز، یک دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه آکسفورد که مدیریت تیم تحقیقاتی در HVMN را بر عهده دارد می گوید: «شما می توانید از دیوار بالا بروید.»

وو در گفتگو با بیزینس اینسایدر می گوید: «این چربی نیست، پروتئین نیست، کربوهیدرات نیست اما بدن شما از آن انرژی می گیرد.»

به گفته وو، کتون می تواند عملکرد شما را بیش از هر آنچه که پیشتر مصرف می کردید افزایش دهد. اکثر غذاهایی که ما می خوریم حاوی کربوهیدرات است. کربوهیدرات موجود در میوه ها به صورت طبیعی در قند آن ها (فروکتوز) وجود دارد و کربوهیدرات محصولاتی نظیر سیب زمینی و پاستا و سبزیجات نیز از رشته های بلند نشاسته می آید.

همه آن ها در نهایت طی فرآیندهای پیچیده می شکنند و کوچک و کوچکتر می شوند تا گلوکوز یا سوخت اصلی بدن ساخته شود. وقتی کربوهیدراتی وجود نداشته باشد، بدن به چربی ها روی می آورد تا انرژی خود را تامین کند.

به همین خاطر است که تا وقتی کربوهیدرات نخورید، شما می توانید مرتب غذاهای چرب نظیر کره، پنیر و استیک بخورید و باز هم وزن کم کنید.

کلارک طی تحقیقات خود، ورژن اولیه نوشیدنی شرکت HVMN را به گروهی از دوچرخه سواران حرفه ای (که برخی از آن ها قهرمانان المپیک بوده اند) داد و با دو گروه دیگر که یکی نوشیدنی غنی از کربوهیدرات و دیگری نوشیدنی غنی از چربی خورده اند داد.

بهترین دوچرخه سوار گروه نوشیدنی کتون، به طور متوسط ۴۰۰ متر بیشتر از بهترین دوچرخه سوار گروه نوشیدنی های دیگر رکاب زد. کلارک می گوید دوچرخه سوارها حتی تفاوت را حس هم نمی کردند.

یک بطری از نوشیدنی کتون، ۲۵ گرم بتا-هیدروکسی بوتیرات در خود دارد، ماده ای که بدن در مواقع گرسنگی طولانی مدت آزاد می کند. یک ساعت پس از مصرف این نوشیدنی، سطح کتون خون به میزانی می رسد که گویا ۷ روز پشت سر هم گرسنگی کشیده باشید.

کتون ماده ای است که جف وو، موسس و مدیرعامل استارتاپ کالیفرنیایی HVMN (با تلفظ هیومن به معنای انسان) آن را «چهارمین بزرگ مغذی» می نامد. چربی، پروتئین و کربوهیدرات ها هر ۳ بزرگ مولکول هایی هستند که در تامین انرژی بدن نقش دارند و حالا گویا کتون قرار است به آن ها بپیوندد.

سطح کتون خون افراد عادی ۰.۱ میلی مول در هر لیتر است اما پس از مصرف نوشیدنی، سطح آن به ۴ الی ۶ میلی مول می رسد.

بنابراین اگر هیچ یک از این سه ترکیب حیاتی در آن وجود ندارد، با استفاده از چه ترکیبی برای بدن انسان انرژی سازی خواهد کرد: کِتون.

بطری کوچکی است و در آن مایعی بی رنگ و بی بو وجود دارد. همین اندک میزانی که مشاهده می کنید، حاوی ۱۲۰ کالری است، تقریبا هم اندازه با یک کف دست نان و با این حال خالی از هر ۳ فاکتور مهمی است که بدن انسان با استفاده از آن ها انرژی اش را تامین می کند: چربی، پروتئین و کربوهیدرات.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *